Suvi Järvi ja Orlanda II Tervossa vaativan luokan voittajaksi

12.6.2016

Salla Aario - Hiljalan Fantom
Salla Aario - Hiljalan Fantom
Salla Aario - Hiljalan Fantom
Salla Aario - Hiljalan Fantom

Vaativalla tasolla ensimmäistä kertaa startannut ratsukko Suvi Järvi ja Orlanda II onnistuivat Tervossa upeasti ja voittivat luokan parin pisteen erolla ennen ratsukkoa Kirsi Oksanen ja Mayday II. Orlanda II ja Järvi olivat koulukokeen jälkeen sijalla kahdeksan, mutta nousi voittajaksi ratsastaen rataeste- ja maastoestekokeet ilman virhepisteitä. Toiseksi tullut Oksanen sekä kolmanneksi sijoittunut Susanne Orelma-Törmänen hevosellaan Erb-Quidam niin ikään ratsastivat rataesteet ja maaston virhepisteittä. Lapinlahdella vaikuttavan Kirsi Oksasen viikonloppu oli vaativan luokan sijoituksen lisäksi muutenkin onnistunut, kotiin hän palaa yhteensä neljän sijoituksen kanssa sekä Itä-Suomen senioreiden hopeamitalistina.

Suomenhevosten helpon luokan voittoon ratsasti järjestävän seuran sekä Aron tilalla vaikuttava Salla Aario ja Hiljalan Fantom. Toiseksi sijoittui Aurora Tainio ja Hermina.

 

Aluemestarit 2016:

ponit:

1. Kiia Keisala - Black Jack

2. Nanna Peltokangas - Daisy VI

3. Vilma Virtanen - Trix

juniorit:

1. Anna Kivelä - Heban

2. Essi Kerminen - Agro

3. Aada Puranen - Carisma d'Aro

seniorit:

1. Janina Karinen - Noble Dark Agent

2. Kirsi Oksanen - Blueberryhill's Blue Beauty

3. Päivi Manninen - Cassandra V

nuoret hevoset:

1. Kirsi Oksanen - Bras De Fer

2. Veera Manninen - Avanti

3. Laura Kumpulainen - Candyman Joe 

suokit:

1. Salla Aario - Hiljalan Fantom

2. Aurora Tainia - Hermina

3. Johanna Sokka - Typyn Taika

joukkueet:

1. KuoR

2. PRP-72

3. SuoVaRi

Luokka 1 - Vaativa B, avoin kaikille, 19 lähtöä / 5 sijoittuu

1) Suvi Järvi, Ylöjärven Ratsastajat ry – Orlanda II 54.7-0-0-54.7, 2) Kirsi Oksanen, Ones Again Riders ry – Mayday II 56.9-0-0-56.9, 3) Susanne Orelma-Törmänen, Oulun Ratsastajat ry – Erb-Quidam 57.3-0-0-57.3, 4) Neea Karvinen, Kaarinan Kenttäratsastajat Kak – Curraheen Duke 53.7-4-0-57.7, 5) Johanna Soiluva, Helsingin Wiisikot ry – Very British 2 55.9-4-0-59.9

6) Kristiina Purdy, Kuopion Ratsastajat ry – Chief 48.9-12-0-60.9, 7) Anni Rissanen, Kuopion Ratsastajat ry – Lady Jane S 61.2-4-0-65.2, 8) Kirsi Oksanen, Ones Again Riders ry – Daiquiri La 61.4-4-0-65.4, 9) Kirsi Oksanen, Ones Again Riders ry – Feril 61.4-8-0-69.4, 10) Anne-Mari Vanhanen, Mikkelin Ratsastusseura ry – Lacoste 56.3-16-0-72.3, 11) Henrika Lundberg, Väst-Nylands Ryttare Rf – Djojo Djojo 54.7-4-24.4-83.1, 12) Helena Kivelä, Lempi Racing Team ry – Hearty Höjris 48.1-4-66.8-118.9, 13) Elina Jääskeläinen, Kajaanin Ratsastusseura ry – Jakarta 54.9-8-Ute., 13) Hanna Mäkelä, Lempi Racing Team ry – Piroga 57.1-8-Ute., 13) Kristiina Honko, Kangasalan Ratsastajat ry – Gilbert 84 51.0-33-Ute., 16) Ann-Niina Kiviniitty, Ratsastusseura Varsa ry – Foresters Clara F 48.9-18-Utg., 16) Ann-Niina Kiviniitty, Ratsastusseura Varsa ry – Nostalgia 51.0-0-Utg., 18) Elina Jääskeläinen, Kajaanin Ratsastusseura ry – Unbelievable 60.9-Ute., 19) Tuike Laaksonen, Lempäälän Ratsastusseura ry – Drumguido 51.5-Avstår

 

Luokka 2 - Helppo, avoin kaikille, Itä-Suomen alueen seniorimestaruus, 11 lähtöä / 3 sijoittuu

1) Janina Karinen, Ratsastusseura Hakkapeliitat-7 – Noble Dark Agent 52.0-0-0-52.0, 2) Kirsi Oksanen, Ones Again Riders ry – Blueberryhill's Blue Beauty 58.4-1-0-59.4, 3) Päivi Manninen, Ratsastusseura Pikadorit ry – Cassandra V 61.3-0-0-61.3

4) Elina Jääskeläinen, Kajaanin Ratsastusseura ry – Aqualady Jo 59.8-8-0-67.8, 5) Kirsi Oksanen, Ones Again Riders ry – Ebony Angel 67.8-8-0-75.8, 6) Veera Manninen, Ratsastusseura Pikadorit ry – Melbourne III 57.6-8-22-87.6, 7) Natalia Peltokangas, Perhonjokilaakson Ratsastajat – Candy Girl 62.4-12-60-134.4, 8) Mimosa Peltokangas, Perhonjokilaakson Ratsastajat – Gin Tonik 61.5-8-67.2-136.7, 9) Kia-Riikka Lähteenmäki, Tampereen Ratsastusseura ry – Alexsandra 61.3-4-Ute., 9) Mira Mahosenaho, Ypäjän Ratsastajat ry – Sprengladung 62.8-0-Ute., 11) Sofia Ahtinen, Oulun Ratsastajat ry – Rhana Z 61.5-32-Avstår

 

Luokka 3 - Helppo sh, avoin suomenhevosille, Itä-Suomen sh aluemestaruus, 7 lähtöä / 2 sijoittuu

1) Salla Aario, Kuopion Ratsastajat ry – Hiljalan Fantom 53.6-4-0-57.6, 2) Aurora Tainio, Suonenjoen Vasama Riders ry – Hermina 58.7-4-0-62.7

3) Sari Kettunen, Ratsastusseura Verraton ry – Tähti Ohjus 54.8-8-0-62.8, 4) Mira Mahosenaho, Ypäjän Ratsastajat ry – Lavilan Viljo 59.2-4-0-63.2, 5) Johanna Sokka, Iron Team Riders ry – Typyn Taika 55.9-0-34.8-90.7, 6) Birgitta Enqvist, Kangasalan Ratsastajat ry – Skumppa Ilari 55.4-14-46.8-116.2, 7) Johanna Sokka, Iron Team Riders ry – Sinihaan Eppu 59.0-Ute.
 

Luokka 4 - Tutustumisluokka, avoin kaikille, Itä-Suomen junioreiden aluemestaruus, 20 lähtöä / 5 sijoittuu

1) Eeva Rönkkö, Kiuruveden Ratsastajat ry – Mikupas 48.8-4-4.4-57.2, 2) Raijamaija Kauppinen, Golden Riders ry – Lakeus Primaveera 56.4-0-2-58.4, 3) Piia Nikka, Lempi Racing Team ry – Ruskan Reipas 55.4-4-0-59.4, 4) Anna Kivelä, Kuopion Ratsastajat ry – Heban 54.6-0-4.8-59.4, 5) Saara Tuorilainen, Iisalmen Ratsastajat ry – Colia-Pol Smak 59.5-0-2.4-61.9

6) Sara Vainio, Iron Team Riders ry – Symphony Mini Survivor 53.3-8-1.2-62.5, 7) Susanne Orelma-Törmänen, Oulun Ratsastajat ry – Gouvernante van de Donkhoeve 67.0-4-0-71.0, 8) Tarja Strömdahl, Korsholms Sportryttare ry – Independence 55.4-0-20-75.4, 9) Kirsi Oksanen, Ones Again Riders ry – Royal Esprit Carrus 52.6-0-22.8-75.4, 10) Kati Kemppainen, Ypäjän Ratsastajat ry – Kvatra 53.0-8-20-81.0, 11) Essi Kerminen, Ratsastusseura Pikadorit ry – Agro 51.4-12-20-83.4, 12) Aada Puranen, Hevosseura Merihevoset ry – Carisma d'Aro 52.3-0-40-92.3, 13) Sanna Lavikainen, Kylmän Ratsastajat ry – Legato 66.4-16-10.4-92.8, 14) Taru Schulz, Ratsastusseura Pikadorit ry – Vääntövoima 68.3-0-24.8-93.1, 15) Carolina Sudhom, Lowland Riders ry – Welur-A 71.6-0-23.2-94.8, 16) Veera Venäläinen, Suonenjoen Vasama Riders ry – Tarrantella 67.7-4-53.2-124.9, 17) Henrik Wickström, Oulun Ratsastajat ry – Sindibad 59.3-0-84.4-143.7, 18) Stina Leskelä, Pyhäjärven Ratsastajat ry – Varga 61.1-0-Ute., 18) Maria Malinen, Iron Team Riders ry – Grisli 66.0-0-Ute., 18) Tuuli Juurikkala, Lempi Racing Team ry – Comtesse II 54.1-4-Ute.
 

Luokka 5a - Harrasteluokka, avoin kaikille, Itä-Suomen ponien aluemestaruus, 12 lähtöä / 3 sijoittuu

1) Kiia Keisala, Ratsastusseura Pikadorit ry – Black Jack 52.7-0-0-52.7, 2) Kirsti Rissanen, Iron Team Riders ry – Gelinotte Grey 54.5-0-2-56.5, 3) Nanna Peltokangas, Iisalmen Ratsastajat ry – Daisy VI 57.4-0-0-57.4

4) Vilma Virtanen, Lapinlahden Ratsastusseura ry – Trix 58.4-0-0-58.4, 5) Noora Hämäläinen, Ratsastusseura Pikadorit ry – Bill de Vere 53.9-4-1.6-59.5, 6) Emmi Hämäläinen, Ratsastusseura Pikadorit ry – Valpurin Jaane 59.8-0-0-59.8, 7) Kati Kemppainen, Ypäjän Ratsastajat ry – Patna 57.4-4-0-61.4, 8) Amelia Kettunen, Ratsastusseura Verraton ry – Hilton Ilo 63.4-0-1.6-65.0, 9) Henna Anttila, Oulun Urheiluratsastajat ry – Taifun ex Tegev 62.0-0-8.4-70.4, 10) Hanna Niskanen, Kajaanin Ratsastusseura ry – Royal Athletica 51.5-0-20-71.5, 11) Taika Vapalahti, Mikkelin Ratsastusseura ry – Coralle 61.2-4-8-73.2, 12) Mira Mahosenaho, Ypäjän Ratsastajat ry – Saran Teräsmies 71.4-4-5.2-80.6
 

Luokka 5b - Harrasteluokka, 4-6 vuotiaille hevosille ja ratsukoille joilla ei ole hyväksyttyä harrasteluokan tulosta,
21 lähtöä / 6 sijoittuu

1) Kirsi Oksanen, Ones Again Riders ry – Damie 51.2-0-2-53.2, 2) Kirsi Oksanen, Ones Again Riders ry – Bras de Fer 54.5-0-0-54.5, 3) Veera Manninen, Ratsastusseura Pikadorit ry – Avanti 54.8-0-0-54.8, 4) Eveliina Nykänen, Equestrian Team Diamond ry – Kotimäen Quite A Lady 2780 53.9-0-5.2-59.1, 5) Mira Mahosenaho, Ypäjän Ratsastajat ry – Emman Pippuri 54.2-8-0-62.2, 6) Laura Kumpulainen, Kuopion Ratsastajat ry – Candyman Joe 58.6-4-0-62.6

7) Jaana Seppänen, Suonenjoen Vasama Riders ry – Kopsahovin Esko 51.2-4-9.2-64.4, 8) Nanna Peltokangas, Iisalmen Ratsastajat ry – Ruusukiven Laura's Bettina 66.1-0-0-66.1, 9) Johanna Sokka, Iron Team Riders ry – Hinni Harmaja 58.0-4-7.6-69.6, 10) Tiia Ahonen, Iron Team Riders ry – Tähti-Iita 66.6-8-0-74.6, 11) Leila Karhunen, Hevosseura Merihevoset ry – Bronka 59.4-0-25.6-85.0, 12) Linda Immonen, Suonenjoen Vasama Riders ry – Donors 65.9-4-20-89.9, 13) Tuulia Huhtala, Suonenjoen Vasama Riders ry – Cimberling 62.7-0-28.8-91.5, 14) Salla-Mari Tuorilainen, Iisalmen Ratsastajat ry – Darida II Mg 87.5-8-8.8-104.3, 15) Ann-Niina Kiviniitty, Ratsastusseura Varsa ry – Banda Estelle 61.1-20-24-105.1, 16) Elina Jääskeläinen, Kajaanin Ratsastusseura ry – Ustina 59.4-8-49.2-116.6, 17) Krisse Koikkalainen, Siilin Ratsastajat ry – Flamant Noir 49.2-4-Ute., 18) Sara Hakala, Keravan Ratsastusseura ry – Florestan ST 52.6-0-Utg., 19) Sirpa Rissanen, Kiuruveden Ratsastajat ry – Jordan 64.7-Ute., 19) Paula Karhunen, Hevosseura Merihevoset ry – Celtas Quillabamba 61.1-Ute., 19) Ann-Niina Kiviniitty, Ratsastusseura Varsa ry – Spartalia Z 58.0-Ute.