Emmi Väisäselle alueen hallimestaruuksissa tupla kultaa

26.4.2017

Itä-Suomen alueen hallimestaruudet ratsastettiin 22.-23.4. lauantaina kouluratsastuksen osalta Siilinjärvellä ja sunnuntaina esteet Kuvansissa. Kuopion Ratsastajilla oli molemmissa lajeissa hyvä edustus, sekä mitalisteja saatiin seuraamme jälleen runsaasti. Kaksi kultamitalia lauantaina Siilissä ratsasti Emmi Väisänen suomenhevosella Rokki-Vaari sekä senioreissa ratsunaan Martha.

Viikonloppuna ratsastettiin myös Ypäjällä kouluratsastuksen halli-SM kilpailu ja poneissa viime vuoden mestaruutensa uusi Amudha Huttunen ponillaan Pin Rock's Hannibal.

 

 

Itä-Suomen aluehallimestaruus mitalistit

 

Kouluratsastus

 

Lapsiratsastajat:

Pronssi: Helmi Moilanen - Valonkantaja

 

Nuoret hevoset:

Hopea: Kitta Hyttinen - Lapinjärvi Sabroso

 

Suomenhevoset:

Kulta: Emmi Väisänen - Rokki-Vaari

 

Seniorit:

Kulta: Emmi Väisänen - Martha

 

Esteratsastus

 

Lapsiratsastajat:

Pronssi: Tiina Kuronen - Quira KS

 

Ponit:

Hopea: Siiri Rissanen - Avela

 

Juniorit:

Pronssi: Hanna Makkonen - Arons

 

Nuoret Hevoset:

Kulta: Tuomas Jauhiainen - For Morning Pleasure

 

 

Tuloksia:

Ypäjä, 21.-23.4..4-taso kouluratsastus

Luokka 3, Helppo A FEI Joukkueohjelma poneille 2012, 21 lähtöä / 6 sijoittuu

1. Amudha Huttunen - Pin Rock's Hannibal 69,060%

Luokka 8, Helppo A FEI Ponien henkilökohtainen ohjelma 2012, Ponien hallimestaruus 2017, 20 lähtöä / 5 sijoittuu

1. Amudha Huttunen - Pin Rock's Hannibal 69,187%

 

Siilinjärvi 22.4., 2-taso kouluratsastus

Luokka 1, Helppo B:3 2009, 22 lähtöä / 6 sijoittuu

3. Helmi Moilanen - Valonkantaja 64,773%

Luokka 2, Helppo B FEI lasten esiohjelma A 2015, 11 lähtöä / 3 sijoittuu

2. Kitta Hyttinen - Lapinjärvi Sabroso 68,269%

Luokka 4, Helppo A kenttäkilpailuohjelma n:o 6 2000/2009, 17 lähtöä / 5 sijoittuu

1. Emmi Väisänen - Rokki-Vaari 65,00%

Luokka 6, Vaativa B:0 2009, 11 lähtöä / 3 sijoittuu

1. Emmi Väisänen - Martha 64,875%

 

Rautalampi 23.4, 1-taso kouluratsastus

Luokka 2b, Helppo B Nuorten hevosten kenttäkilpaiulohjelma 2003/2009, 6 lähtöä / 2 sijoittuu

1. Minna Salolahti - Tangokuningas 66,354%

 

Kuvansi 23.4., 2-taso esteratsastus

Luokka 1, 80cm 367.1, 28 lähtöä / 7 sijoittuu

2. Marika Nyman - Reverans 0/0 26,35. 6. Nea Hakkarainen - Pin Rock's Dragonfly 0/0 27,66

Luokka 2, 90cm 367.1, 54 lähtöä / 14 sijoittuu

3. Siiri Rissanen - Avela 0/0 23,87, 5. Nea Hakkarainen - Pin Rock's Dragonfly 0/0 25,45, 6. Sara Kaasalainen - Avela 0/0 25,59, 11. Emmi Leskinen - Pol Star 0/0 27,11

 

Rautalampi 22.4, 1-taso esteratsastus

Luokka 1, 70cm 367.1, 10 lähtöä / 3 sijoittuu

1. Anna Leskinen - Forests 0/0 19,41, 3. Milla Alhonmäki - Robert 0/0 20,63